logo

HANDELSMAN & ROYCE

 

Buty w opakowaniu drewnianym
Buty szyte metodą Goodyear Welted

O butach szytych ramowo, potocznie zwanych "Goodyearami" w internecie napisano już chyba wszystko. Stworzono nawet ranking firm, które w ten sposób tworzą buty. Żeby Was tym nie zanudzać, podam jedynie kilka istotnych informacji na temat ich konstrukcji.

 

Konstrukcja podeszwy

 

W butach szytych ramowo podeszwa do cholewki jest przyszywana przy użyciu dwóch szwów. Szew poziomy łączy cholewkę buta z podpodeszwą i pasem. Następny szew, pionowy spaja pas z podeszwą właściwą. Istotna jest tutaj informacja, że podeszwa butów szytych ramowo składa się z trzech części:

 

  • podpodeszwy,

  • podeszwy właściwej,

  • oraz z korkowego wypełnienia pomiędzy tymi dwoma częściami.

 

Korkowe wypełnienie powoduje, że but jest naprawdę bardzo wygodny w użytkowaniu. Ponadto umożliwia butom oddychanie i zabezpiecza podpodeszwę przed przenikaniem wody.

 

Skóra wykorzystywana na podeszwy poddawana jest procesowi walcowania pod ciśnieniem ok 30 tys atmosfer. Proces walcowania zagęszcza ją, dzięki czemu staje się ona twarda. Jednocześnie staje się także bardzo elastyczna. Zwykle grubość podeszwy wynosi od 5 do 10 mm. Takie też grubości podeszw oferujemy w obuwiu Handelsman and Royce.

 

Podeszwa buta monk

 

Jak dobrać właściwą grubość podeszwy?

 

Mój system dobierania butów ze względu na grubość podeszwy determinuje kilka czynników. Pierwszy to warunki klimatyczno-pogodowe. I tak generalnie na cienkiej podeszwie noszę loafersy, szczególnie te zamszowe i traktuję je jako buty wiosenno-letnie.

 

Kałuża

 

Co do wszelkiego rodzaju borguesów, monków i jednokrojek stylizowanych na broguesy wolę modele na grubszej podeszwie. Takiej pomiędzy 8 a 10 mm. Zazwyczaj używam ich jesienią i zimą. Zakładam je również w okresie wiosenno-letnim, zwykle podczas deszczowych dni. Z mojego doświadczenia wynika bowiem, że buty na grubej podeszwie w czasie deszczu mają mniej zachlapane noski (przy mokrym trotuarze z kałużami, których przecież nie brakuje na naszych ulicach). Oczywiście mam również kilka par broguesów na podeszwie cienkiej, ale nigdy ich nie zakładam w okresie jesienno-zimowym.

 

Lotniki granatowe

 

Drugi determinant to okazja. Obuwie bardzo formalne uznaję jedynie na cienkiej podeszwie. Dlatego też wybieram ją w jednokrojkach - zarówno tych gładkich jak i z medalionem.